LEKCIJA 4
JEDAN KORAK DO MIROVINE
Nakon godina rada upravo ste zakoračili prema prekrasnom razdoblju u kojem imate priliku
posvetiti se sebi i onome što zaista volite. Iz trenutne perspektive možda vam se čini kako je
sve brzo prošlo? Istražite sve korake koje trebate poduzeti kako biste pokrenuli postupak
umirovljenja i osigurali svoju zasluženu mirovinu.
Ključne pojmove pronađite u nastavku.
Zahtjev za mirovinu
Kad vam se približi vrijeme za umirovljenje, prvi korak koji morate poduzeti je podnošenje zahtjeva za starosnu ili prijevremenu starosnu mirovinu Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje, što možete učiniti najranije mjesec dana prije prestanka osiguranja. Zahtjev možete preuzeti online ili kupiti u Narodnim novinama. U zahtjevu je navedena sva potrebna dokumentacija. Zahtjev se podnosi nadležnoj područnoj službi, odnosno područnom uredu i ispostavama HZMO-a prema mjestu prebivališta podnositelja zahtjeva, u poštanskim uredima diljem Republike Hrvatske, Mirovinskim informativnim centrima ili online putem e-Usluga HZMO-a unutar sustava e-Građani (e-Zahtjev za starosnu/prijevremenu starosnu mirovinu).
Nakon toga REGOS na kućnu adresu šalje informativni izračun mirovine. On se sastoji od dva izračuna: za vašu mirovinu iz prvog stupa (izrađuje ga HZMO) i za vašu mirovinu iz drugog stupa (izrađuje ga mirovinsko osiguravajuće društvo). Sad morate donijeti odluku o izboru mirovine iz prvog ili oba stupa mirovinskog osiguranja i tu odluku potpisujete kao izjavu na šalteru REGOS-a u bilo kojoj poslovnici FINA-e. REGOS vašu izjavu dostavlja HZMO-u, koji vam izdaje rješenje o priznavanju prava na mirovinu. HZMO određuje vašu mirovinu iz prvog stupa, a REGOS daje nalog obveznome mirovinskom fondu da cijelu vašu kapitaliziranu štednju prebaci u mirovinsko osiguravajuće društvo s kojim morate potpisati ugovor o mirovini iz drugog stupa.
Isplata mirovina
U slučaju izbora mirovine isključivo iz 1. stupa sredstva s vašeg osobnog računa prenijet će se u državni proračun (istupate iz 2. stupa), a HZMO će odrediti mirovinu kao da ste bili obvezno osigurani samo u 1. stupu. Ako odaberete mirovinu iz 1. i 2. stupa, ukupna kapitalizirana sredstva s osobnog računa prenijet će se u izabrani MOD, a osnovna mirovina odredit će se iz 1. stupa. Kao korisnik mirovine iz 2. stupa možete se odlučiti za djelomičnu, jednokratnu novčanu isplatu od 15% u bruto iznosu od ukupno kapitaliziranih sredstava doznačenih MOD-u, pod uvjetom da vam je osnovna mirovina iz 1. stupa veća za 15% od najniže mirovine iz 1. stupa. Ako se odlučite za jednokratnu novčanu isplatu od 15%, mirovina iz 2. stupa trajno će biti umanjena jer će biti određena prema preostalom iznosu.
Kao korisnik dobrovoljne mirovine iz trećeg mirovinskog stupa možete, u trenutku kad napunite 55 godina i ostvarite pravo na isplatu, odabrati između isplate preko mirovinskog fonda ili preko MOD-a. Također, moguća je i isplata putem društva za životno osiguranje. Možete izabrati i kombiniranu isplatu, dio preko mirovinskog fonda, a dio preko MOD-a i/ili društva za životno osiguranje, a važno je napomenuti i da se jednokratno putem mirovinskog fonda ili putem mirovinskog osiguravajućeg društva može isplatiti do 30% ušteđenih sredstava ako se odlučite za jednokratnu isplatu. Ako se mirovina isplaćuje putem mirovinskog fonda, ona može biti samo privremena, a ne i doživotna, no u slučaju isplate putem mirovinskog osiguravajućeg društva ona može biti ili privremena ili doživotna, a u slučaju isplate putem društva za životno osiguranje predviđena je mogućnost sklapanja ugovora o mirovinskoj renti.
Isplata preko mirovinskih društava
Za isplatu mirovine u okviru obveznog (drugog) i dobrovoljnog (trećeg) mirovinskog osiguranja odgovorna su mirovinska osiguravajuća društva. To je dioničko društvo kojem je rad odobrila Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (HANFA). Kao osiguranik, možete odabrati između dva MOD-a: Hrvatsko mirovinsko osiguravajuće društvo i Raiffeisen mirovinsko osiguravajuće društvo. S MOD-om potpisujete ugovor o mirovini i u tom trenutku ono postaje odgovorno za isplatu vaše mirovine iz drugog i trećeg mirovinskog stupa. Sav novac koji imate na osobnom računu u obveznome mirovinskom fondu prebacuje se u MOD. Također, možete prebaciti i novac koji imate na osobnom računu u dobrovoljnome mirovinskom fondu (DMF). To je obavezan korak ako na osobnom računu u DMF-u u trenutku odlaska u mirovinu imate više od 13.272,28 eura.
Pri tome možete odabrati hoćete li u MOD prenijeti cjelokupan iznos svoje dobrovoljne mirovinske štednje ili samo iznos koji prelazi 13.272,28 eura, a koji ste obavezni prebaciti. U tom slučaju mirovinu iz trećeg stupa isplaćuje vam MOD. Druga mogućnost je da iznos štednje do 13.272,28 eura ostavite u DMF-u u kojem ste štedjeli, a iznos koji prelazi 13.272,28 eura prebacite u MOD. Tada dio svoje mirovine iz trećeg stupa dobivate iz fonda, a dio iz MOD-a. Ako ste imali imovinu manju od 13.272,28 eura i odabrali isplatu putem DMF-a, ona može biti samo privremena, a ne i doživotna. Mirovinu možete ugovoriti na razdoblje od minimalno pet godina.
Oporezivanje mirovina
Porezi na mirovinu ovise o mnogo čimbenika, uključujući vrstu mirovine i to gdje živite. Važno je pravilno razumjeti te informacije kako biste znali koliko ćete poreza morati platiti. Kad je riječ o oporezivanju mirovine, važno je razlikovati mirovinu ostvarenu na temelju obveznog osiguranja od one ostvarene na temelju dobrovoljnog osiguranja.
Ako dobivate mirovinu jer ste radili i plaćali obvezne doprinose za mirovinu tijekom karijere, možda ćete morati platiti porez. Vaša će se mirovina smanjiti za iznos poreza na dohodak, ali pritom imate pravo koristiti se nekim olakšicama. Postoji nešto što se zove "osobni odbitak", a što predstavlja vašu poreznu olakšicu. Osobni odbitak ili egzistencijski minimum iznos je novca na koji ne morate platiti porez i definiran je zakonom. Kao umirovljenik imate pravo koristiti osobni odbitak za sebe, a ako imate članove obitelji koje uzdržavate ili ste osoba s invaliditetom, vaš osobni odbitak može biti veći. Porez na mirovinu plaća se prema stopama od 20 i/ili 30%. Međutim, kao umirovljenik, također imate pravo na poreznu olakšicu od 50% na obračunati iznos porezne obveze. Povrh poreza na dohodak, ako živite u gradu/općini koji ima prirez, i njega ćete morati platiti prema zakonski propisanoj stopi. Važno je istaknuti da se novim krugom porezne reforme, od 1. 1. 2024. prirez ukida. Kod obiteljskih mirovina koje se isplaćuju djeci nakon smrti roditelja porez na dohodak se ne plaća. Na mirovinu iz dobrovoljnog mirovinskog osiguranja ne plaća se porez.
Rad uz mirovinu
Osobe koje primaju starosnu mirovinu, starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika, prijevremenu starosnu mirovinu ili obiteljsku mirovinu (prema općim pravilima) zadržavaju pravo na mirovinu i mogu raditi pola radnog vremena bez prekida isplate mirovine. Nakon jedne godine staža nakon umirovljenja, ili nakon dvije godine rada s polovicom punog radnog vremena, ostvarujete pravo ponovnog određivanja mirovine.
Ako netko tko je dobivao invalidsku mirovinu zbog nesposobnosti za rad počne raditi ili obavljati posao koji zahtijeva obvezu osiguranja, isplata mirovine će se obustaviti i bit će obavezan kontrolni pregled. Ako se na tom pregledu utvrdi da više nema invalidnosti ili potpune nesposobnosti za rad, izgubit će pravo na invalidsku mirovinu.